Rafał Bobryk
Założyciel i od 4 lat prowadzący kanał Board Games TV, który powstał z chęci podzielenia się odczuciami z rozegranych partii. Bakcyla na gry planszowe załapał 6 lat temu, kiedy to na urodziny dostał grę Cludo. I wtedy się zaczęło. Po 2 latach poszukiwań i niezliczonych partiach wyklarował się jego ulubiony styl gier : euro, najlepiej z mechanizmem worker placemet, zaś ulubione tytuły to: El Grande , Marco Polo, CO2, Tikal, Vinhos, Bora Bora. Wolny czas poświęca na testowanie gier oraz na tworzenie swojego kanału. Natomiast, jeżeli wyklaruje się extra czas, to wskakuje na
Tomasz "Gambit" Dobosz
Leciwy już człowiek. Rocznik 76, XX wieku. Niektórzy mówią, że trzeba już złomować, ale się nie daje. Ciągle działa, dzięki swoim najlepszym cechom charakteru, czyli złośliwości i wyjątkowej wredocie. Wychowany na Dungeons & Dragons i innych RPG, a także na ośmiobitowych komputerach. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Córka Oliwia, urodzona na początku 1999, syn Gabriel urodzony na początku 2008 roku, żona Żaneta…nie powiem kiedy urodzona…w każdym razie ma 18 lat (wartość prawdziwa niezależnie od tego kiedy to czytacie). O grach wszelakich (komputerowych i planszowych) pisze już od kilkunastu lat. O planszówkach pisze od ponad 10 lat, a nagrywa trochę krócej. Publikuje na łamach Gildia.pl, Rebel Times, ZnadPlanszy i na swoim kanale YouTube pod nazwą GambitTV.
Łukasz Hapka
Od 8 lat gram w nowoczesne planszówki, od 3 - dodatkowo je recenzuję. Związany jestem z serwisem Board Times, choć ostatnio rozpocząłem też współpracę z Kurierem Planszowym. Lubię przede wszystkim gry euro. Cenię sobie solidną i dopracowaną mechanikę. Co oczywiście nie oznacza jednego konkretnego gatunku. Z uwagi na liczną rodzinę cenię sobie też dobre gry dla dzieci i tytuły familijne.
Artur „GoldenDragon” Jaskólski
Pracownik branży handlowej, recenzent bloga Przystanek Legnica i serwisu Poltergeist. Artur lubi gry, które wykorzystują kości, chociaż w poczet jego ulubionych tytułów można zaliczyć Innowacje, Descent i World of Warcraft. Nie ma ulubionego autora. Ma natomiast kota i białą, leniwą narzecz… Nie, odwrotnie: narzeczoną i białego leniwego kota. Poza graniem (obowiązkowo kolorem żółtym) interesuje się piłką nożną, fantastyką i komiksem. Pomimo tego, że lubi i gry planszowe i komputerowe, nie łączy tych pasji. Jedyną grą karcianą / planszową, w jaką grał online był Dominion. Marzeniem Artura jest mieć tyle czasu, aby móc zagrać chociaż w połowę gier ze swoich półek. Zbyt dużo bowiem tytułów ciągle się na nich kurzy…
Łukasz Juszczak
Łukasz Juszczak. Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny portalu www.PrzystanekPlanszówka.pl... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....
Paweł „Kaczmar” Kaczmarek
Z wykształcenia prawnik, z zawodu handlowiec/marketingowiec, z zamiłowania aktor. Przede wszystkim szczęśliwy mąż i ojciec. Wspaniały świat nowoczesnych gier planszowych poznał stosunkowo niedawno, bo zaledwie 3 lata temu, ale zakochał się bez pamięci i z olbrzymią prędkością zaczął się tego świata uczyć. Niewiele czasu musiało minąć, żeby chciał się swoimi przemyśleniami podzielić z szerszą widownią oraz wypełnić pewną lukę w polskiej blogosferze, gdzie jego zdaniem było zbyt mało dobrze zrobionych i przemyślanych wideo instrukcji. Tak powstał Geek Factor – kanał na You Tube, który współtworzy z przyjacielem Maggotem, żoną Basią, a ostatnio również córką Zosią.
Rafał Kociniewski
Od 4 lat prowadzę bloga Okiem PowerMilka, jednak z grami planszowymi jestem związany zdecydowanie dłużej. Z początku były to tradycyjne gry dla okresu dzieciństwa - chińczyk, Monopoly, czy Grzybobranie. Przełom nastąpił w 2008 roku, kiedy poznałem takie gry jak Jungle Speed, Cytadela czy Carcassonne. Jako wielki fan twórczości Bruno Cathali w 2016 roku zainicjowałem wydarzenie "Bruno Cathala Day". Poza grami planszowymi wolny czas spędzam na oglądaniu seriali, graniu elektronicznych gier indie (już coraz rzadziej) i czytaniu komiksów (szczególnie z Batmanem w roli głównej).
Leszek W. "asiok” Kowalski
Gracz, pasjonat, popularyzator wśród wszystkich znajomych i nieznajomych - i to niezależnie od ich chęci. Największe życiowe osiągnięcia - szczęśliwa rodzina i wygrana w jednym z konkursów WC (kolejność osiągnięć alfabetyczna). Najbardziej lubi gry ciężkie, ale w lekkie też zagra. Lubi gry z planszą, ale karciankom nie odmówi. Z pasją zagra w suche euro, ale w party-game odda wszystkie siły. A najgorsze chwile przeżywa po uświadomieniu sobie że tak wiele gier na świecie a tak mało czasu. W wolnych chwilach - jeden z ojców założycieli gliwickiego Stowarzyszenia Gier Planszowych "Gambit".
Joanna "Pingwin" Kozłowska-Pięcek
Z mlekiem matki wyssała miłość do tradycyjnej talii 52 kart - gry karciane były, są i będą obecne w jej życiu od zawsze i na zawsze. Na planszówki przyszedł czas dopiero na przełomie wieków. Od 2013 roku prowadzi blog Notatki Pingwina, od 2014 roku jest redaktorem Games Fanatic. Gra we wszystko od Pędzących Żółwi poczynając na Posiadłości Szaleństwa skończywszy, preferuje jednak pozycje familijne i średniej ciężkości euro. Zawodowo informatyk, na co dzień matka dzieciom, użytkownik Linuxa, fan Star Treka, miłośnik dinozaurów, niedoszły biolog, wielbiciel starożytnego Rzymu, pożeracz książek, z założenia człowiek ciekawy świata - jedyne czego nie znosi to polityka i II Wojna Światowa.
Jakub „Ink” Kurek
Nowoczesnymi grami planszowymi interesuje się mniej więcej od dekady. Od 8 lat recenzuje je dla portalu Games Fanatic, od półtora roku współtworzy też podcast Gradanie. Miłośnik cięższego i złożonego euro, w którym zawsze poszukuje nietypowych settingów i silnego powiązania mechaniki z tematem. Nałogowo poznaje nowe tytuły żałując, że nie starcza mu środków i czasu na wszystkie z nich.
Balint Wojciech Lengyel
Miłośnik szeroko pojmowanej fantastyki, gier planszowych, historii Bizancjum oraz madziarskiej kuchni. Wychowany wieki temu na tytułach wydawanych przez Encore, pierwszej dostępnej edycji Magii i Miecza. Od wielu lat zakochany w karciankach Middle-Earth: The Wizards oraz Lord of the Rings. Jego wielka przygoda z planszówkami rozpoczęła się w 2011 roku od zakupu Filarów Ziemi, a dalej poszło już błyskawicznie. Związany z serwisem Polter, dla którego regularnie publikuje i pełni funkcję koordynatora działu gier planszowych. W planszówkach przekłada sprawną mechanikę nad fabularne ornamenty, co stawia go w gronie sceptyków w stosunku do gier zza Oceanu. Ceni sobie sprawnie działające warianty dwuosobowe oraz tytuły wymagające skupienia. Ulubiony projektant to Bruno Cathala.
Jacek "Jax" Malinowski
Maniak gier od dzieciństwa, czyli od lat... kilkudziesięciu. Do gier planszowych powróciłem w latach 2005-2006 wraz z ukazaniem się pierwszych gier Galakty, polskim debiutem 'Ścieżek chwały' i otwarciem się warszawskiego klubu Smolna na graczy nie-wojennych. Od tego czasu zmieniło się gigantycznie dużo. Z jednym wyjątkiem: wciąż gram mnóstwo i z nieustającym zapałem 🙂 W swym planszówkowym życiu tłumaczyłem instrukcje do gier i współorganizowałem warszawski konwent planszówkowy 'Kocioł', ale na przestrzeni lat zdecydowanie najwięcej czasu spędziłem na tłumaczeniu zasad nieprzebranej ilości gier zastępom zarówno wyjadaczy jak i nowych adeptów planszówkowego hobby
Michał "Garg" Mijal
Gram pracując i pracuję grając. Poza czasem poświęconym planszówki w ramach hobby, sporą część mojej pracy zawodowej także stanowią gry, bo opisuję je i badam z punktu widzenia ludologa. Czyli w pracy pogram ze studentami, w domu z dziećmi, a potem to wszystko opiszę w recenzji lub artykule. Stąd staram się łączyć różne perspektywy i pokazywać powiązania pomiędzy recenzowanymi tytułami. Może w ten sposób więcej osób zawita do wspaniałego świata gier.
Agata Muszyńska
Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Po godzinach pracy uśmiechnięty instruktor Indoor Cycling, miłośnik rowerów i zwierząt oraz zapalany fan gier planszowych. Od początku 2016 roku współtworzy stronę Przystanekplanszowka.pl oraz jest wydawcą audycji "Przystanek Planszówka" nadawanej co środę w Radiu Uniwersytet.
Krzysztof „Pirat Cristobal” Niziałek
Jest kolejnym reprezentantem aktywistów, którym niestraszna praca w terenie. Niesie dzielnie kaganek planszówkowej edukacji zarówno poprzez swój blog Pirat na planszy jak i zorganizowanie w swoim rodzinnym mieście spotkań z planszówkami dla najmłodszych o nazwie „Przygoda na Planszy”, które w rok od powstania przeistoczyły się w cykliczne, co dwutygodniowe, spotkania z planszówkami. Uwielbia karcianki i gry imprezowe, a dodatkowo, na przekór pirackim obyczajom, gry logiczne w które można grać w samotności i łamać głowę „do samego wschodu słońca sącząc przy tym słodką Malagę”.
Krzysztof Olszewski
Wraz z żoną, Beatą, tworzą parę wytrawnych graczy. Co roku organizują Brzeski Festiwal Gier Planszowych.
Krystyna Owsiak
Moja przygoda z planszówkami zaczęła się lata temu od "Cytadeli", "Fasolek" i "Jungle Speeda". Zapał wzrósł w trakcie studiów, zwłaszcza po tym jak zaczęłam dorywczą pracę w sprzedaży gier, a chwilę później, gdy zaczęłam pisać recenzję w serwisie "Board Times" [http://boardtime.pl]. Preferuję zdecydowanie gry z klimatem - wśród ulubionych znajdują się "Eldritch Horror", "Runebound", niemniej nigdy nie udmówię partyjki w coś lekkiego, rodzinnego, jak "Ticket to Ride", "7 cudów świata" czy "Budowniczowie: średniowiecze". Poza planszówkowym hobby jestem krakusem z wyboru, biotechnologiem z wykształcenia, kadrową z zawodu oraz miłośnikiem baśni i animacji.
Piotrek „Piechu” Piechowiak
Twórca wideo bloga Granie w chmurach, bloger na portalu Znad Planszy. Wychowany na Gwiezdnych Wojnach, Baldur’s Gate i takich grach planszowych jak Ryzyko i Magiczny Miecz. Lubi wszystkie rodzaje gier, byle opowiadały ciekawą historię i dawały przyjemność ludziom przy stole.
Maciek "Ciuniek" Poleszak
Współzałożyciel podcastu Gradanie na platformie ZnadPlanszy. Oprócz nagrywania cotygodniowych odcinków o grach również pisze. Publikował na łamach Paradoksu, Board Times, Rebel Times oraz Kuriera Planszowego. Na co dzień zajmuje się dłubaniem w ziemi na jednej z podlubelskich wsi. W planszówkach szuka przede wszystkim treningu dla szarych komórek. Strategiczne planowanie, zarządzanie zasobami, budowanie silników, drzewka technologiczne, łańcuchy produkcji... to jest to, co tygrysy lubią najbardziej.
Anna Polkowska
Założycielka portalu Board Game Girl, redaktorka Games Fanatic, organizatorka warszawskiego klubu gier planszowych Zgrany Wawer. Aktywna graczka od sześciu lat.
Bartosz "BartP" Popow
Programista, ojciec dwóch córek i wieloletni fan gier planszowych. Zaczynał od towarzyskiego grania w Magica, a obecnie interesuje się przede wszystkim eurogrami; zarówno lekkimi jak i ciężkimi. Z chęcią zasiada również do wszelkich gier dwuosobowych, od szybkich karcianek po wojenne. Nie odmówi partyjki w gry imprezowe, abstrakcyjne czy tzw. "social deduction". Nie przepada za kooperacją, negocjacjami i konfliktem w rozgrywkach na więcej niż dwie osoby.
Adam Sikorski
Nazywam się Adam Sikorski, rocznik 75. Grami planszowymi interesuję się od dziecka, grając w Magię i Miecz, Gwiezdny kupiec czy Fortunę. Od 2004 roku wróciłem do planszówek poznając Catan oraz Ticket to Ride. Potem poszło dość szybko i do dnia dzisiejszego zagrałem w ponad 1000 gier. Gram głównie eurogry, ale nie zamykam się na inne gatunki. Uwielbiam ciężkie gry ekonomiczne oraz gry kolejowe, a moimi ulubionymi tytułami są Steam/Age of Steam, seria 18XX, Vinhos, Kanban. Z autorów bardzo cenię Martina Wallace oraz Vitala Lacerdę. Jestem również wielkim fanem Star Wars i kupuję wszystkie gry związane z tym uniwersum. W 2012 roku założyłem sklep Planszostrefa.pl, który za kilka miesięcy będzie obchodził 5cio lecie swojego istnienia.
Adam "pan_satyros" Słowiński
Połowa Pełnej pary, rozgadany forumowicz, wylewny recenzent, a przede wszystkim entuzjastka planszówek w niemal każdej postaci. Od dobrych 8 lat - wraz z drugą połówką - ogrywa kolejne tytuły, poszukując w nich interesujących powiązań mechaniki z tematem. Poza łamami bloga najpewniej spotkacie go na jednej z edycji Pionka, gdzie cierpliwie wytłumaczy Wam zasady nawet najbardziej złożonej gry. Natomiast czas wolny od planszy poświęca grom wideo oraz literaturze sci-fi.
Michel „Leviathan” Sorbet
W planszówki gram od zawsze. Jestem pół Polakiem, pół Francuzem, kocham swoje dwie ojczyzny i jestem ślepo zapatrzony w swoją małą Francję – dwoje najwspanialszych na świecie Dzieciaków i cudowną Żonę. Z wykształcenia jestem prawnikiem, z powołania bankowcem. Poza grami interesuję się historią, literaturą i astronomią. W wolnych chwilach gram, pisuję opowiadania i pracuję nad własnymi planszówkowymi projektami. Moim ulubionym rodzajem gier są gry wojenne, nad którymi potrafię przesiadywać całymi godzinami. Szczególnym sentymentem darzę gry dla jednego gracza.
Wiktor Szafranowicz
Gry towarzyszyły mu już od dziecka, kiedy to spędzał czas przy prostych tytułach pokroju chińczyka. Jako nastolatek utonął w świecie kolekcjonerskiego Magica, który z czasem przerodził się w fascynację nowoczesnymi planszówkami. Od kilku lat grywa nałogowo, od trzech prowadząc z żoną blog Planszówki we dwoje. Jako fan dobrej fantastyki, w niemal każdym wydaniu, przychylnie spogląda na nią też w grach planszowych. Z każdym mijającym dniem wsiąka coraz mocniej w planszówki typu euro, ale nie pogardzi też dobrą, epicką strategią. Do gier podchodzi bez uprzedzeń czerpiąc radość zarówno z cięższych, jak i ciekawych rodzinnych tytułów.
Grzegorz Szczepański
Recenzent serwisu Board Times, gracz niedzielny od lat ok. 10, zaawansowany od lat ok. 4. Kiedyś nie wyobrażał sobie dobrej gry bez planszy, obecnie uwielbia karcianki. Pomimo poznania już kilkuset tytułów, wciąż za króla uznaje brydża. Poza planszówkami spędza wolny czas w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i żegluje.
Jacek "Palladinus" Szmania
Z grami planszowymi mam kontakt od najmłodszych lat: począwszy od takich klasyków jak szachy, warcaby i młynek przez tradycyjnych gier karcianych - tysiąc czy remik, kończąc na hitach lat 90. jak Komandosi, Dyplomacja i obowiązkowo każdy ukazujący się tytuł wydawnictwa Dragon. Po przerwie wynikającej m.in. z podjęcia studiów, 7 lat temu ponownie zagłębiłem się w to hobby, jakże jednak odmienne od tego, co pamiętałem. Nowoczesne gry planszowe wciągnęły mnie wówczas bez reszty. Obecnie jako redaktor bloga Ciekawe Gry, regularnie odwiedzam m.in. międzynarodowe targi SPIEL w Essen i ogrywam setki tytułów rocznie. Na tę chwilę nie zamierzam przestać, a wręcz przeciwnie cały czas wciągam w to moje otoczenie - znajomych i rodzinę.
Łukasz „Ginet” Trochimiuk
Zanim wkręciłem się na dobre w nowoczesne planszówki, moją pasją były gry komputerowe z kultowymi seriami Gothic i Heroes of Might & Magic na czele. Tam też stawiałem swoje pierwsze redaktorskie kroki pisząc dla nieistniejącego już serwisu grasz24.pl. Planszówkowego bakcyla załapałem co prawda już w latach 90-tych, kiedy zetknąłem się z grą Magiczny Miecz, ale później na długi czas kontakt z grami planszowymi utraciłem. W 2009 r. zamiłowanie do dawnego hobby powróciło już jednak na dobre. Początkowo nie wyobrażałem sobie planszówek bez kostek, bohaterów i tony klimatu więc przez długi czas na moją półkę i stół trafiały wyłącznie. Pisanie o grach planszowych zacząłem w 2012 r. od kilku recenzji dla Świata Gier Planszowych, natomiast na dobre redaktorską karierę rozpocząłem na początku dwa lata temu w serwisie Games Fanatic. Jednym z przełomowych momentów w moim planszówkowym życiu było przekonanie do gier mojej (początkowo bardzo sceptycznej) żony, dzięki czemu liczba rozgrywanych przeze mnie w miesiącu partii powiększyła się około 20-krotnie (z 2-3 partii w czasach, kiedy grywałem jedynie w gry przygodowe, do 40-60 obecnie). Do moich ulubionych gatunków zaliczam gry rodzinne oraz lekkie i średniozaawansowane euro, choć nieraz z chęcią zasiądę także i do cięższej pozycji. Inne pasje? Od ćwierć wieku niezmiennie - piłka nożna. Czy kocham ją bardziej niż gry planszowe? Trudno powiedzieć. Faktem jest jednak, że transmisja ważnego meczu to jedyny moment, kiedy z własnej, nieprzymuszonej woli odmówię partii w ulubioną planszówkę 🙂
Tomasz Waldowski
Styczność ze wszelkimi rodzajami gier ma od dziecka. Zainteresowanie zaczęło się od komputerowych, następnie ewoluowało w karciane (Doom Trooper, Middle Earth: The Wizard) RPG i bitewne (Warhammer Fantasy Battle i Warhammer 40000), a w chwili obecnej zatrzymało się na planszowych, w które wciągnęła gra Eclipse. Od 2013 roku wraz żoną prowadzi stronę for2players.pl, która przedstawia planszówki z perspektywy rozgrywek dwuosobowych.
Edyta Warmińska
Autorka bloga Bazgranie na platformie Znad Planszy. Miłośniczka eurogier, ale też małych zadziornych gier zaskakujących świeżymi pomysłami. Poszukiwaczka gier z różnych zakątków świata, w tym logicznych i tradycyjnych. W nowoczesne planszówki gra od ośmiu lat. Szczególnie ceni zgrabne połączenie tematu z mechaniką gry. Dzięki grom planszowym spełniła większość życiowych marzeń: prowadziła własną winnicę oraz galerię sztuki, zbudowała zamek, poleciała w kosmos, a nawet rozwiązała kilka kryminalnych spraw.
Sławek Wiechowski
Z zawodu nauczyciel, prywatnie wielki miłośnik planszówek. Propagator wykorzystania gier planszowych w edukacji dzieci i młodzieży. Założyciel klubu Pionkolandia. Autor i projektant gier planszowych. Jest również animatorem kultury oraz organizatorem szeregu imprez kulturalnych. Z zamiłowania fotograf.
Łukasz "Wookie" Woźniak
Gram w gry od kiedy tylko pamiętam, ale tak poważnie zabrałem się za planszówki około 12 lat temu. Od tego czasu kolekcja rośnie, ja zacząłem recenzować gry, mam 10 pozycji wydanych i prowadzę sklep z grami. Gram z żoną, a w przyszłości marzę o zaproszeniu do tego hobby naszych dzieci 🙂
Marek „Maras” Wysocki
Od 7 lat prowadzi portal Planszolandia.pl, na którym można znaleźć zbór wideo recenzji jego ulubionych gier planszowych. Głównym celem portalu było skupienie płockich fanów gier planszowych, co zaskutkowało stworzeniem Płockiego Klubu Gier Planszowych. Jest typowym eurograczem, nie przeszkadza mu, że gry są „sucharami” i mają tylko mechanikę bez klimatu – jak to jest w przypadku Knizii czy Felda. Ważny jest dobry pomysł i i dobra zabawa podczas gry. Lubi strategie i ekonomie, choć coraz bardziej docenia siłę i moc oddziaływanie gier imprezowych. Zdeklarowany fan twórczości Felda w kontekście różnorodności i całego mnóstwa dokonywanych wyborów oraz podejmowanych decyzji.
Mikołaj "Demnogonis" Zajczyk
Lat 35. Z wykształcenia mgr inż Fizyki Technicznej, na co dzień projektuję i produkuję maszyny do przemysłu mięsnego. Gracz od urodzenia. Gram w planszówki, rpg, bitewniaki, karcianki i na komputerze. Jestem ojcem trójki dzieci więc ostatnio jeśli gram to głównie w gry rodzinne i dziecięce, a czasem nawet uda mi się poprowadzić rpg'a. W grach planszowych najbardziej cenię sobie klimat i fabułę. Uwielbiam w grach drewniane elementy (najbardziej kosteczki). Najchętniej gram kolorem pomarańczowym (ew. żółtym).
Sebastian 'rattkin' Zarzycki
Gracz totalny. Miłośnik zarówno gier planszowych jak i wideo. Ceni w grach udane połączenia klimatu i mechaniki, interakcję między graczami i narrację emergentną (spontaniczną) nad stołem. Przepada za grami hybrydowymi, nie znosi zdobywania punktów za wszystko i zamieniania jednych kosteczek w drugie. Da się go uwieść dobrze opowiedzianą historią. Duża liczba zagranych tytułów i krytyczne usposobienie sprawiają, że trudno go do przekonać, ale gdy to się już stanie, osypie grę złotem i zachęci każdego. Entuzjasta rozbierania gier na czynniki pierwsze i merytorycznych dyskusji o plusach dodatnich i ujemnych. Prywatnie programista z wieloletnim stażem i nastawieniem Pilota Pirxa, po cichu samozwańczy game designer, na sali adept taijiquan stylu yang i chen. Zawsze gra niebieskim. Znany z długich tyrad na forach i w rzeczywistości, w których prezentuje kontrowersyjne opinie. Postać niejednoznaczna. Miejsce – Poznań. Ulubiona gra - Android: Netrunner. Liczba gier w kolekcji: 150+. Wiek: 30+.