Od początku istnienia Nagrody, jej głównym celem było popularyzowanie nowoczesnych gier planszowych. Czujemy, że obecnie celu tego może nie osiągnęliśmy, ale znacznie się do niego zbliżyliśmy.

 

Obecnie gry planszowe przestały być kojarzone tylko z rozrywką dla dzieci. Coraz więcej osób posiada kilka gier planszowych w swoim domu, a same gry możemy kupić w wielu miejscach, nie tylko w specjalistycznych sklepach. Jednocześnie ten cel przestał być wystarczający.

 

W miarę wzrostu popularności takiej formy spędzania wolnego czasu, widzimy potrzebę, aby osobom poszukującym gier wskazać, którymi grami mogą się zainteresować. Niezależnie od tego czy ewentualni nabywcy będą szukać swojej pierwszej gry, czy też może będzie to ich kolejny zakup, jako osoby od wielu lat propagujące to hobby wiemy, że jesteśmy w stanie wybrać te najbardziej wartościowe tytuły.

 

Ponieważ różne osoby mają różne potrzeby i różne zainteresowania, tak też Nagroda nie powinna skupiać się na wybraniu tylko tego jednego najlepszego tytułu. Rodzice będą chcieli znaleźć coś odpowiedniego dla swoich dzieci, a innego tytułu będą szukać do pogrania ze znajomymi wieczorem. Jedna osoba będzie szukać dobrej gry osadzonej w ciekawych realiach i posiadającej interesujący ją temat, a ktoś inny gry, przy której będzie można planować długofalowe strategie.

 

Stąd w 2017 roku postanowiliśmy zmienić Nagrodę i przyznawać tytuły i wyróżnienia w nowych kategoriach. Wszystko po to, aby nie tylko popularyzować granie w gry planszowe, ale też po to, żeby wskazać najlepsze gry na rynku. Tylko tyle i aż tyle.

 

Od tego roku oprócz głównej nagrody, przyznawane będą trzy nagrody w następujących kategoriach:

 

  • Najlepsza Gra dla Całej Rodzin,
  • Najlepsza Gra Zaawansowana,
  • Najlepsza Gra Dziecięca.

Ale nie zatrzymaliśmy się na tym. Kapituła Konkursu oprócz nagród może teraz przyznać wiele Wyróżnień, takich jak „Najlepsza Gra Tematyczna”, „Najlepsza Grafika”, „Najlepszy Polski Autor”, czy też „Najlepszy Debiut Roku”.

 

Rok 2018 przyniósł kolejne zmiany. Zgodnie z obietnicą chcemy być Nagrodą, która pokazuje zmiany i odpowiada na oczekiwania całego naszego środowiska. Powstały nowe kategorie Wyróżnień „Najlepsza Gra dla Dwóch Osób”, „Najlepsza Gra Imprezowa” oraz „Najlepszy Dodatek”. Zmieniliśmy sposób zgłaszania gier przez Wydawnictwa, dokonaliśmy kilku usprawnień dotyczących metod głosowania na gry w poszczególnych etapach Konkursu. Przebudowaliśmy również Regulamin i to nie tylko żeby uwzględniał on nowe elementy, ale żeby był on fundamentem nowoczesnego konkursu, jakim jest Konkurs „Planszowa Gra Roku”.

 

Wszyscy jesteśmy różni, szukamy więc różnych rzeczy. Ale łączy nas jedno, uwielbienie dla Gier Planszowych.