1. „Planszowa Gra Roku” to najstarsza na naszym rodzimym rynku Nagroda poświęcona niekolekcjonerskim grom planszowym i karcianym. W ubiegłym roku Nagroda obchodziła swój jubileusz, piętnastolecie istnienia.

2. Głównym celem Konkursu jest nagrodzenie najciekawszych tytułów oraz inicjatyw związanych z wydanymi po polsku nowoczesnymi grami planszowymi w Polsce.

3. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2004, a główną nagrodę zdobyła gra „Drakon” od wydawnictwa Galakta.

4. W konkursie mogą brać udział gry wydane od 1 maja roku poprzedzającego rok, w którym przyznawane są nagrody do 30 kwietnia roku, w którym przyznawane są nagrody włącznie. W edycji Konkursu „Planszowa Gra Roku 2020” wyjątkowo, ze względu na zmianę terminu ogłoszenia wyników w stosunku do poprzedniej edycji, do Konkursu mogą być zgłaszane gry wydane od 1 stycznia 2019 do 30 kwietnia 2020 r. włącznie (szczegóły Rozdział III Regulaminu).

5. Gry nagradzane są na podstawie głosów oddanych przez członków dwóch Kapituł, w tym jednej specjalnej, która wybiera wyłącznie „Grę Roku dla Dzieci”.

6. W Konkursie przyznawane są nagrody w następujących kategoriach (szczegóły Rozdział VI Regulaminu):

  • Gra Roku dla Całej Rodziny”* – najlepsza gra, która zbliża rodziny i pozwala na zabawę osobom w różnym wieku. Nie wymaga długiego tłumaczenia ani rozkładania, może bardzo dobrze sprawdzić się jako pierwszy tytuł dla osób nieznających nowoczesnych planszówek;
  • Gra Roku Zaawansowana”* – najlepsza gra dla osób zaznajomionych z grami planszowymi, szukających gier wymagających i bardziej skomplikowanych;
  • Gra Roku dla Dzieci”* – gra przeznaczona dla najmłodszych graczy, która bawiąc rozwija ich zdolności umysłowe i spostrzegawczość.
  • Gra Roku Tematyczna”* – najlepsza gra, w której bardzo duży nacisk położony jest na warstwę fabularną i/lub tematykę gry (nagradzane w szczególności jest ponadprzeciętne powiązanie mechaniki z tematyką gry);
  • Gra Roku dla Dwóch Osób”* – najlepsza gra, która bardzo dobrze sprawdza się jako tytuł dla dwóch osób, bez względu na liczbę graczy podaną na pudełku gry;
  • Gra Roku Imprezowa”* – najlepsza gra, która jest dedykowana integracji uczestników takich towarzyskich spotkań lub sprawdza się jako tego typu gra;
  • Gra Roku Dodatek”* – najlepszy dodatek do podstawowej wersji gry;
  • Najładniejsza Gra Roku” – gra, której komponenty i/lub okładka wyróżniają ją od strony wizualnej;
  • Gra Roku Autor” – najlepszy polski autor;
  • Gra Roku Debiut” – najlepszy debiut polskiego autora, którego gra miała premierę w Polsce, przy czym w przypadku druków międzynarodowych różnica pomiędzy premierą w Polsce i innych krajach nie powinna być większa niż 12 miesięcy.

7. Do Nagród oznaczonych powyżej gwiazdką (*), gry zgłaszane (nominowane) są przez samych wydawców, pozostałe nagrody wybierane są tylko na podstawie głosowań Kapituły.

8. Nagroda główna Konkursu „Planszowa Gra Roku” wybierana jest spośród laureatów poszczególnych nagród oznaczonych gwiazdką (*) .

9. Wydawca może zgłosić maksymalnie 8 gier łącznie do sześciu kategorii oraz maksymalnie 2 gier do kategorii „Dodatek”. Wydawcy mogą zgłaszać gry do kilku kategorii (szczegóły Rozdział V Regulaminu).

10. Nagrody w poszczególnych kategoriach nie muszą być przyznawane.

11. Głosowanie podzielone jest na 3 etapy (szczegóły Rozdział IX Regulaminu), które odbywają się według ustalonego Harmonogramu (szczegóły Rozdział XI Regulaminu).

12. W sześciu kategoriach (oznaczone powyżej *) w drugim etapie głosowania wybierane są Nominacje do danej Nagrody.

13. W ramach konkursu może być przyznana przez Kapitułę „Nagroda Specjalna im. Michała Gościniaka” dla człowieka, akcji, wydarzenia.

14. Finał Konkursu, ogłoszenie finalistów i wręczenie Nagród odbędzie się 29 listopada 2020 r. podczas konwentu „Planszówki na PGE Narodowym” w Warszawie.